Csikota József 1963-ban Makón született.

Tanulmányait a szegedi Konzervatóriumban, később a Szegedi Zeneművészeti Főiskola harsonatanári, majd Budapesten a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola fúvószenekari karnagy szakán végzett, ahol kitüntetéses diplomát szerzett. Ezt követően a Liszt Ferenc Zeneakadémián ének-zene-karvezetés szakán diplomázott. A Moszkvai Egyetemen zenepedagógiai tudományok doktora címet szerzett.

Oktató tevékenysége

1982-ben a szentesi Lajtha László Zeneiskolában kezdte pályáját zenetanárként, majd

1984-től a makói Bartók Béla Zeneiskolában tanított zenetanárként és fúvóskarmesterként.

1994-ben alapította meg a makói Magán Zene és Művészeti Iskolát, amelynek azóta igazgatója és fúvószenekari karmestere.

1998-tól a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karának fúvóskarmestere, 2009-től adjunktusa, 2010-től egyetemi adjunktusa.

Szakmai munkássága

1996-ban alapította meg a Makó Symphonic Band-et, amely 1998 óta a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Kar Koncert Fúvószenekaraként működik.

1997-ben Hidas Frigyes Requiemjét vezényelte a Szegedi Dómban a Budapest Kórus, a Makó Symphonic Band és négy neves szólista (Kincses Veronika, Mészöly Katalin, Molnár András, Berczeli István) közreműködésével.

1998-ban CD-felvételt készített Svájcban Felix Hausvirth, a WASBE (World Assotiation for Symphonic Bands and Ensembles – fúvószenei világszövetség) akkori elnökének meghívására 5 kortárs szerző művének ősbemutató előadásaként.

1999-től éves rendszerességgel készít zenekarával rádió-felvételt Budapesten.

Magyarországon és külföldön rendszeresen számos versenyen zsűrizik.

Meghatározó jelentőségűnek tartva a nemzetközi tendenciákat követő szakmai fejlődést rendszeresen résztvevője és meghívott vendégelőadója nemzetközi konferenciáknak.

2002-ben a schladmingi Mid Europe-n koncertezett zenekarával.

Kül- és belföldön rendszeresen kap meghívást vendégkarmesterként.

1999-ben Izraelben járt,

2004-ben a Buffalo State College,

2005-ben a Chicagói Depaul University Koncert Fúvószenekarát vezényelte.

2004-ben munkássága elismeréseként rendkívül megtisztelő felkérésnek eleget téve tartott előadást az Egyesült Államokbeli Chicagóban megrendezésre kerülő, több mint 50 éves tradíciót maga mögött tudó, és a világ egyik legrangosabb nemzetközi zenekari konferenciájának számító chicagói Midwest Clinic-en „A Kodály-módszer és hatása a fúvós hangszeres oktatásra Magyarországon” címmel.

2008-ban San Fransisco-ban járt vendégkarmesterként.

2008-tól rendszeres vendégprofesszora a Moszkvai Zenei Egyetemnek, valamint az Összorosz Fúvóskarmesteri Szemináriumoknak.

Rendszeres szervezője akkreditált karmester-kurzusoknak.

Szakmai díjak

1985-ben Minősítő hangversenyen aranydiplomát szerzett.

1992-ben a belgiumi Neerpeltben, az Európai Ifjúsági Zenei Fesztiválon II. díjat,

1996-ban Veszprémben, Nemzetközi Versenyen I. díjat,

1997-ben Valenciában Nemzetközi Versenyen II. díjat,

2001-, valamint 2002-ben a neerpelti Európai Ifjúsági Zenei Fesztiválon Cum Laude I. díjat, 2007-ben Kiemelt Fúvószenekari Kategóriában I. díjat szerzett,

2007-ben zenekara a birkfeldi Intermusica Nemzetközi Szóló Versenyen – „a legkiemelkedőbb előadást nyújtó zenekar”- díját kapta,

2008-ban a Valenciai Nemzetközi Versenyen I. kategóriában III. helyet ért el,

2009-ben pedig zenekarával megnyerte a II. Moszkvai Nemzetközi Fúvószenekari Fesztivál és Verseny Moszkva Kupáját.

1996-ban a II. Balaton Fesztiválon a „legkiemelkedőbb teljesítményt nyújtó karmesteri díjban” részesült.

1998-ban Makó Város Képviselő-testülete adományozott neki kitüntetést a Nevelésügyért,

2001-ben a Közszolgálatért, illetve

2002-ben a Csongrád Megyei Önkormányzat jutalmazta munkásságát Egyéni Alkotói Díjjal.

2010-ben Artisjus-díj - a magyar zeneművek bemutatása és megismertetése érdekében végzett kimagasló tevékenységéért,

2012-ben Artisjus-díj - a zenei oktatásban végzett kimagasló teljesítményéért,

2014-ben Hidas Frigyes-díj - a magyar kortárs fúvószenei kultúra népszerűsítésért, ápolásáért.

2014-ben az Orosz Kulturális Minisztérium, a Moszkvai Kulturális és Művészeti Egyetem és az Orosz Zenekarok és Kórusok Szövetsége aktív művészeti együttműködése, kreatív, a fúvószenei kultúrát fejlesztő és támogató tevékenysége elismeréséül díszplakettet adományozott neki.

Közéleti tevékenysége

A Fúvószenekarok és Együttesek Magyarországi és Közép-Kelet-Európai Szövetsége (WASBE-Tagszervezet) elnöke, a

Magyar Fúvós Szövetség elnökségi tagja, és a

Magyar Zeneiskolák és Művészeti Iskolák Szövetségének megyei elnöke, elnökségi tagja.

2010-től a WASBE – World Association for Symphonic Bands and Ensembles – Fúvószenekari Világszövetség Művészeti Tanácsának tagja.

2011-ben megválasztották a World Assotiation for Symphonic Bands and Ensembles – Fúvószenekari Világszövetség elnökségi tagjának.

Tudományos munkássága

1996-ban megírta Makó város fúvószenei életét 1948-tól napjainkig.

Hangszereléseiről felvételek tanúskodnak.

A budapesti Editio Musica Zeneműkiadó (EMB) számára lektorálásokat készít. Disszertációkat, nemzetközi lapokba szakmai cikkeket ír.

Csikota József

karnagy-igazgató